niedziela, 1 listopada 2015

Kioto cz.III - Świątynia Chionin

     Główna świątynia największej buddyjskiej sekty "jodo" - czysta kraina. Jej powstanie wiąże się z działalnością wielkiego reformatora buddyzmu Honnen żyjącego w latach 1133-1212. Syn samuraja Uruny Tokikuniego pobierał nauki u różnych nauczycieli buddyzmu, oddawał się studiom i medytacją. W 1177r pod wpływem nauk chińskiego mędrca zaczął głosić poglądy odmienne od tradycyjnych. Podstawą nowej nauki było uznanie, że zbawienie osiągnąć może każdy, natomiast prowadzi do niego wiara w miłosierdzie Buddy i powtarzanie "Chwała Buddzie Amidzie".
Popularność nowych poglądów nie spodobała się ani władcom ani mnichom. Honnen i jego siedmiu uczniów zostało zesłanych na prowincje. Wrócił do Kioto niedługo przed śmiercią i zdążył podyktować testament. Pochowany został w Kioto, gdzie miał swoją pustelnie i nauczał poprzez ucznia Genchi, który wybudował świątynie. Najpierw pojawiła się maleńka świątynka a w 1234 roku duże mauzoleum i w kolejnych latach następne budynki.
Większość obecnych zabudowań pochodzi z epoki Edo. Budynków jest dużo. Spośród nich wyróżnia się główny pawilon, ponad 50 metrów długości i 42 metry szerokości. Znajduje się w nim złoty ołtarz z posągiem mnicha Honnen. Inną ciekawą rzeczą jest miedziany dzwon. Odlany w 1633 roku waży 74 tony. Dzwon w przeddzień Nowego roku wybija 108 razy (tyle, ile grzechów człowiek jest w stanie popełnić).
Najwyższa w Japonii brama Sanmon jest najstarszą budowlą. Budowę jej rozpoczęto w 1619r, mierzy 24 m wysokości. Kolosalna brama miała świadczyć o wyższości sekty Jodo, do której należy świątynia. Była to zarazem oznaka potęgi Szogunów z rodu Tokugawa, którzy w 1633 roku nakazali odnowienie świątyni. Mauzoleum Songen-do, kryje szczątki Tokugawy Leyasu, jego syna i wnuka. Ciekawym obiektem jest Sho-hojo uznany za skarb narodowy razem z dwoma ogrodami, przy czym ogród południowy przypisywany jest Kabo ri Enshu, projektantowi ogrodów i herbaciarni oraz wnętrza, które wypełniają obrazy ze szkoły Kano. Świątynia posiada  bibliotekę liczącą 5600 tomów buddyjskich dzieł wydanych w XII wieku w Chinach.
Świątynia posiada dwa ogrody. Ogród Hojo, powstały w okresie Edo. Drugi Yuzen, typowy ogród spacerowy, podzielony na dwie części. Jedna część to staw z wielkimi karpiami Koi, druga mieści dwie herbaciarnie.



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna