Kaplica 26 męczenników w Nagasaki
Jedno ze wgórz Nagasaki-Nishizaka, zwane Wzgórzem Męczenników, jest miejscem świętym o szczególnym znaczeniu dla Kościoła i Japonii.
5 lutego 1597 roku ukrzyżowano tam 26 chrześcijan. Był to początek trwających ponad 250 lat bezwzględnych, krwawych prześladowań chrześcijan. Męczennicy japońscy zostali beatyfikowani 14.09.1627 roku a kanonizowani 8.06.1862 roku. W stulecie kanonizacji w 1962 roku na miejscu ich śmierci postawiono ogromny pomnik a obok kościół, przy którym znajduje się muzeum oddające atmosferę tamtych czasów.
Cała grupa męczenników została aresztowana w Kioto. Wśród aresztowanych byli franciszkanie, jezuici i ludzie świeccy. Najstarszy miał 64 lata, najmłodszy 20. Czterech Hiszpanów, 20 Japończyków, 1 Hindus i 1 Meksykanin. Już w Kioto byli torturowani, obcięto im uszy, prowadzono setki kilometrów przez miasta. W końcu przykuto do krzyży na wzgórzu Nishizaka i po wielu godzinnych mękach przebijano ostrzami ich serca.
Egzekutorem był Hanzaburo -brat zarządcy miasta. Chcąc wzbudzić postrach wśród japońskich chrześcijan, Hideyoshi wydał wyrok na 26 najbardziej aktywnych duchownych i świeckich.
Miejsce ukrzyżowania po śmierci męczenników władza otoczyła barierkami i nie pozwoliła pochować zmarłych. Dopiero po długim czasie chrześcijanie z Nagasaki zabrali resztki ciał i pogrzebali je prawdopodobnie w miejscu gdzie obecnie stoi kościół Oura.
Wzgórze sanktuarium 26.021981roku odwiedził Jan Paweł II -w czasie wizyty apostolskiej w Japonii.
Do Nagasaki nieustannie pielgrzymują chrześcijanie by na wzgórzu Nishizaka przywołać pamięć o bohaterskiej postawie męczenników za wiarę. Przybywają tu nie tylko chrześcijanie. Sanktuarium upamiętnia wydarzenia z historii Japonii. Przyjeżdżają więc Japończycy wszystkich religii, a miejsce to skłania do refleksji nad trudnymi i ciągle pozostawionymi bez odpowiedzi pytaniami o sens tamtych wydarzeń.
Więcej zdjęć...
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna