czwartek, 5 lutego 2015

Dejima

       Dejima, to sztuczna wyspa w zatoce Nagasaki, która była holenderską faktorią w latach 1641-1857. Wyspa miała kształt rozłożonego wachlarza o wymiarach 120m-75m. Otoczona była murem i połączona z lądem kamiennym mostem. Z obu stron strzeżona.
Na Dejimie zamieszkiwało około 20 Holendrów.
Byli to pracownicy Zjednoczonej Kampanii Wschodnio-indyjskiej.
Na wyspie znajdowały się magazyny oraz kwatery gościnne dla oficjeli japońskich. Holendrzy płacili "czynsz" za korzystanie z tej ziemi. Działalność Holendrów oraz ich kontakty były pod pełną kontrolą Edo, poprzez specjalnego administratora. Każdy przypływający statek podlegał inspekcji, broń składano do depozytu. W czasie postoju odbierano żagle, wymontowywano ster. Żadne chrześcijańskie obrzędy nie były dozwolone. Handel z Japonią obejmował wiele towarów. Holendrzy przywozili cukier, jedwab, skóry z Azji a z Europy tekstylia, bawełnę i wyroby szklane. Od Japończyków kupowali srebro i miedź.
Do Japonii zaczęły docierać książki, które przyczyniły się do rozwoju tzw studiów holenderskich czyli poznania przez Japończyków kalendarza europejskiego, astronomii, anatomii i medycyny.
Faktoria na Dejimie została zamknięta w 1857 roku a wyspa wskutek prac osuszeniowych została otoczona lądem i włączona do miasta Nagasaki. W 1922 roku Dejima została proklamowana narodowym miejscem historycznym. Na przestrzeni lat prace renowacyjne były prowadzone w różnym tempie. Planuje się przywrócić możliwie pierwotny kształt wyspy.

Więcej zdjęć... 



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna