Shinto
Shinto jest rdzenną, najstarszą i narodową religią Japonii. Wierzenia te oparte na mitologii japońskiej charakteryzują się różnością kultu.
Nie mają wspólnego kanonu ksiąg, tylko parę tekstów świętych. Shinto można tłumaczyć jako "drogę bóstw". Podstawą wiary tej religii jest przekonanie, że bogowie czy bóstwa rządzą wszystkimi rzeczami w przyrodzie, zarówno martwymi jak i żywymi. W/g mitologii shinto w pierwotnej materii rządziły trzy bóstwa, potem zrodziło się osiem par bóstw, a ostatnia z nich, para zaślubionych bogów dała życie pantenowi japońskich bóstw. W ten sposób został stworzony znany japoński świat 8 wysp japońskich. Mitologia kończy się zstąpieniem na ziemię Ninigi-wnuka bogini słonca Amaterasu, sama zaś bogini obdarzyła ziemię zdobyczami cywilizacji-rolnictwem, tkactwem i budownictwem.
Rozmaite istoty boskie są czczone w tysiącach kaplic czy chramów wzniesionych na wzgórzach, przy drogach. Około 80 000 świątyń shinto istnieje na obszarze Japonii.
Na teren świątyni prowadzi zawsze charakterystyczna brama torii, co odróżnia świątynię shinto od buddyjskiej.
Torri to konstrukcja, której podstawowy kształt tworzą dwa słupy złączone u góry dwiema poprzecznymi belkami. Torii jest stawiana tam gdzie może mieszkać kami. Nie jest rzadkością spotkać torii w wodzie, na skałach bub w przydomowych ogrodach.
W wielu japońskich domach znajdują się ołtarzyki shinto nazwane półkami bogów. Modlitwa shinto jest bardzo prosta, wystarczy stanąć przed ołtarzem w kaplicy lub w domu, ukłonić się, kilka razy klasnąć i wymienić swoje życzenia lub podziękować. Kapłani shinto - kannushi wywodzą się od pokoleń z rodzin związanych ze świątyniami. Mogą się oni żenić. Zwyczajowo ich urzędy przechodzą z ojca na syna. Również kobiety mogą zostać kannushi a wdowy zastąpić zmarłych mężów w ich pracy. Choć utrzymują się z datków wiernych, mogą łączyć obowiązki duchowe z pracą świecką.
Aby zostać kapłanem trzeba ukończyć studia. Kannushi noszą kolorowe szaty wzorowane na styl dworski. Mogą to być białe kimona, plisowane spódnice oraz czarne czapeczki ze spływającą do tyłu szarfą. W pracach świątynnych mogą pomagać dziewczęta, zwane miko. Jednakże tylko główny kapłan ma uprawnienia, aby wchodzić do miejsc świątyni za zasłoną gdzie znajduje się przedmiot uważany za mieszkanie bóstwa.
Oprócz shinto Japończycy wyznają buddyzm, konfucjanizm i taoizm. W połowie XVI wieku misjonarze z Europy rozpowszechnili wiarę chrześcijańską. Teoretycznie każdy Japończyk jest wyznawcą rodzimej wiary shinto.
Shinto zakłada, że Japonia jako jedyny kraj na świecie stworzona została przez niebiańskie bóstwa. Do shinto nie można się zapisać ani wstąpić, wyznawcą może zostać tylko ten kto urodził się w Japonii.
Więcej zdjęć...
Komentarze (0):
Prześlij komentarz
Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]
<< Strona główna