sobota, 21 marca 2015

Tanuki

       Japonia zawsze kojarzyła mi się z prostotą, estetyką, nowoczesnością. Słynne japońskie ogrody, drzewka bonsai, ikebana. Nawet kuchnia japońska to nie tylko uczta dla podniebienia, również uczta dla oka. Chodząc ulicami Nagasaki niemal co krok spotykam postać przypominającą polskie krasnale ogrodowe. Siedzą przy drzwiach niemal każdej restauracji, gdzie serwowany jest alkohol. To Tanuki, postać japońskiego folkloru. Wszechobecny w japońskiej kulturze jako bohater legend, bajek, przedstawień teatru kabuki, jako maskotka, talizman, totem przynoszący szczęście.
Figurka Tanuki ma przynosić szczęście w interesach. W łapkach trzyma flaszkę sake i weksel. Lubi płatać figle i psikusy. Niektóre źródła przypisują im pociąg do zabaw w towarzystwie kobiet.
Posiadają niezwykłą cechę, niesamowicie duże jądra, tak cenne, że nazywane są złotymi kulami.  Tanuki potrafią jądra powiększać do powierzchni około ośmiu mat tatami. Czasami Tanuki przejawiają przesadne skłonności do wojaczek i konfliktów. W sztuce często przedstawiane są w przebraniu mnicha. Są również symbolem płodności z uwagi na ich hojne obdarzenie przez naturę.


Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna