środa, 29 marca 2017

Shimabara






    Półwysep Shimabara leży w zachodniej części Kiusiu. Ma kształt haczyka, w którym od zachodu i północnego wschodu wcinają się zatoki Tachibana i Isahaya.
W większości pokryty górami. Najwyższy szczyt to Fugen-dake 1359,3 m n.p.m i czynny wulkan Unzen 1486 m n.p.m.
Shimbara, miasto znane z powstania 1637-1638 r. W powstaniu -wojnie religijno-domowej śmierć poniosło ok 37000 chrześcijan. W centrum historycznego miasta zamek zbudowany w latach 1618-24 roku w klasycznym stylu Azuchi-Momoya, służący jako dom lokalnemu panu feudalnemu. Podniesienie podatków związanych z budową zamku doprowadziło do rebelii. Obecna budowla pochodzi z roku 1964, sporo części zachowało się z oryginalnej konstrukcji. W zamku obecnie mieści się Muzeum historii chrześcijaństwa.
Półwysep Shimabara w latach rządów Arima przeszedł w ręce klanu Matsukara. Wielu mieszkańców półwyspu było chrześcijanami. Pierwszy z panów Matsukara Shigemosa, popierał Tokugawę, chcąc zaskarbić sobie wdzięczność nowych panów Japonii. Brał udział w odbudowie dzisiejszego Tokio i rozpoczął brutalne prześladowania miejscowych chrześcijan wcielając w życie wydane przez szoguna dekrety. Matsukara wybudował w Shimabara nowy zamek. Ponieważ były to inwestycje kosztowne nakładał na mieszkańców drakońskie podatki. Ucisk religijny i podatkowy doprowadziły do wybuchu powstania. Oblężenie zamku, gdzie przez pięć miesięcy broniła się armia japońskich katolików stanowi ostatni akt buntu, jaki rozpoczął się w grudniu 1637 roku.
700 metrów od zamku położona jest zabytkowa dzielnica, która była miejscem zamieszkania Samurajów i ich rodzin. Obszar zachowuje historyczną atmosferę dzięki samurajskim rezydencjom udostępnionym zwiedzającym. Wąskie brukowane uliczki, kanały wodne koło domów a w nich karpie koi i piękne ogrody. Rezydencje samurajów Torita,Shinozuka i Yamamoto przenoszą zwiedzających w czasy Edo.
Kurort Unzen, w dawnych czasach stał się miejscem wypoczynku ludzi z Zachodu. Leżący na wysokości 700m n.p.m wśród sosnowych lasów był idealnym schronieniem przed upałami. W 1934 roku utworzono Park Narodowy Unzen Amakusa, pierwszy park narodowy w Japonii. Na górę Unzen uważaną za nieczynny wulkan do czasu erupcji w 1991 roku można wejść od przełęczy Nita.
Góra Unzen, to wulkan składający się z kilku wierzchołków m.in Myoken 1333 m n.p.m, Fugen 1359 m n.p.m i Heisei Shinzan 1486 m n.p.m., który powstał podczas ostatniej erupcji.
W mieście znajdują się dwie buddyjskie świątynie. Na wzgórzu obok cmentarza położona jest świątynia Koto-ji. Słynie z największego leżącego posągu Buddy w Japonii. Posąg o długości 8,6 m znany jako Nehan-Zou. Druga świątynia to Goku-ji. Jest również kościół katolicki Shimabara wybudowany w 1932 roku, kopuła dachu została dobudowana w 1997 roku.
Więcej zdjęć...

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna