niedziela, 27 września 2015

Japońskie lampy


    Kto był w Japonii lub oglądał japońskie filmy zauważył, że współczesna Japonia to istny raj świateł. Od wielkich telebimów,,oświetlonych automatów do neonów. Japonia jest jednym z krajów zużywających największe ilości prądu na jednego mieszkańca.
W starożytności Japończycy nie znali lamp. Oświetlali pomieszczenia przy pomocy świeczek. Dopiero od 1333 roku dla ochrony przed wiatrem zaczęli używać papierowych osłon i tak powstała lampa andon, czyli wędrujące światło i służyła do oświetlania drogi w czasie wędrówki. W okresie Edo, lampy zaczęto używać do oświetlania pomieszczeń. Budując drewniany szkielet, do którego przyklejano papier tworzący ścianki. Źródłem światła była znajdująca się w środku świeczka lub świecznik olejowy. Istnieje wiele rodzajów tego typu oświetlenia. Najbardziej popularne kaku andon - lampa sześcienna, również lampy w kształcie melona - akoda andon lub walca enshu andon.
Drugim popularnym rodzajem oświetlenia są lampy chochin. Oprócz lampionów przenośnych powszechne są także lampiony do zawieszania. Lampiony są lekkie i można je składać, gdyż ich konstrukcja oparta jest na obręczach wykonanych z cienkich bambusowych listewek, do których doklejany jest papier.
      Najczęściej wiszą obok wejść do barów, restauracji. Na nich na białym lub czerwonym tle wykaligrafowana jest nazwa baru lub restauracji. Bywają w świątyniach buddyjskich i shintoistycznych. Mają kształt walca, jajka, piłki. Zadziwiającą rzeczą jest, że chociaż elektryczność wyparła świeczki i knoty to jednak lampy te nie zniknęły z japońskiego krajobrazu. Źródłem światła stała się żarówka elektryczna, lecz tradycyjne lampiony nadal zdobią japońskie ulice.
Tajemnica japońskich lamp kryje się nie w źródle światła lecz w materiale, z którego są zrobione. Ręcznie czerpany japoński papier ma wyraźnie widoczne włókna. Ich warstwy tworzą skomplikowaną strukturę, która na powierzchni ma wyraźną fakturę a wewnątrz wiele wolnych przestrzeni. Japońska kultura tworzenia na granicy światła i mroku, ceni tego typu oświetlenie, lekko przyćmione, niewyrażne, jedynie coś sugerujące.

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna