sobota, 10 października 2015

Miniaturyzacja w kulturze japońskiej

     Sprowadzanie natury do mniejszych rozmiarów i wprowadzanie jej do domów, biur, sklepów, ogrodów przydomowych to japońska miniaturyzacja. Dzięki tego rodzaju sztuce człowiek odnajduje ponownie drogę do natury. Nie bez znaczenia jest rozwój przemysłu, przeludnienie i co za tym idzie ograniczone możliwości gospodarowania przestrzenią. Własny kawałek ziemi w Japonii jest niezwykle cenny.
Tendencję do odwzorowywania przyrody obserwujemy w Japonii już w starożytności, szczególnie w sztuce ogrodowej.
      Urozmaicony górami, dolinami, strumieniami, lasami japoński krajobraz inspirował mieszkańców na tyle, że podejmowali trud stworzenia jego namiastki wokół swoich domów.
Symbolika naturalnego krajobrazu zachowana była poprzez przeniesienie i adaptację jego elementów kamieni, mchów, roślin. Starannie pielęgnowane mikroskopijne ogródki są obecnie przystosowane do współczesnych warunków. Gdy na ogródek zabraknie miejsca wykonuje się duplikat rzeczywistego ogrodu w pudełku. Sztuka ta nazywa się hako niwa, hako -pudełko, niwa -ogród. i była znana w Japonii setki lat temu. Wykorzystuje się w niej materiały naturalne jak i sztuczne. Można spotkać miniaturowe pagody, mostki,stawy z rybkami. Podobną funkcję pełnią krajobrazy na tacy. Komponowane przy użyciu kamieni, żwiru, mchów, porostów w płytkim naczyniu wypełnionym wodą,piaskiem lub ziemią. Małe dzieła sztuki.
Innymi dziełami są suiseki -kamienie eksponowane na rzeźbionych podstawach, które swoim kształtem przypominają krajobraz bądź inny element przyrody, stawiane w domu, obok drzewka bonsai, którego drobiazgowe kształtowanie i przycinanie nie ma końca, skracanie pędów, postarzanie, cięcie liści. Sztuka wymaga cierpliwości, dokładności i konsekwencji.
Ciekawą odmianą bonzai jest kusamono -niewielkie aranżacje wykorzystujące trawy, porosty, bambus. Sadzi się je w doniczkach lub na kawałku kory. Stanowią samodzielny element ekspozycji.
Obserwacja w zaciszu domowym miniaturowego drzewka to chwilowa więź z naturą, ważna dla każdego człowieka.

Więcej zdjęć...

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna