wtorek, 12 stycznia 2016

Seijin-shiki






     Seijin-shiki - dzień dorosłych. Japońska ceremonia osiągnięcia dojrzałości, ustanowiona oficjalnie w 1948 roku. Do 1999 roku odbywała się zawsze 15 stycznia, od 2000 roku jest świętem ruchomym, przypadającym na drugi poniedziałek stycznia.
Z okazji święta wszyscy, którzy po 2 kwietnia poprzedniego roku ukończyli 20-ty rok życia lub osiągną ten wiek do 1 kwietnia br wracają do swoich rodzinnych stron.
Podczas uroczystości przedstawiciel władz informuje wchodzących w okres dojrzałości o ich obowiązkach. W Japonii ukończenie dwudziestu lat pozwala na uczestnictwo w życiu politycznym oraz legalne picie alkoholu i palenie tytoniu.
Święto wywodzi się z tradycji shintoistycznej z ceremonii genpuku. Dawniej po ceremonii genpuku chłopcy stawali się pełnoprawnymi członkami swojej społeczności. Mogli zakładać rodziny i brać udział w sprawach religii i politycznych. Chłopiec w odpowiednim wieku był zabierany do świątyni swego patrona, gdzie otrzymywał swój pierwszy w życiu dorosły ubiór. Analogiczna ceremonia odbywała się dla dziewczynek. Obecnie ceremonie te zostały zastąpione jedną dla chłopców i dziewczynek seijin-shiki.
Podczas święta młodzi ubierają tradycyjne japońskie stroje. Dziewczęta furisode i zori.
Furisode, oznacza dosłownie "kołyszące się rękawy". Rękawy tego kimona mają długość od 100 do 107 cm. Jest to najbardziej uroczysty strój dla panien. Ma wzory na całej powierzchni.
Chłopcy zakładają hakami, rodzaj bardzo szerokich spodni, elegancka wersja szyta jest z czarnego jedwabiu. Do tego zakłada się haori, rodzaj żakietu.
Ponieważ ubrania te są bardzo drogie, często przekazywane są z pokolenia na pokolenie lub wypożyczane. Po oficjalnej części ceremonii młodzi udają się do świątyń. Wieczory spędzają w gronie rodziny lub znajomych spożywając alkohol.
Więcej zdjęć...

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna