sobota, 10 października 2015

Miyajima

   Miyajima uważana kiedyś za wyspę Bogów, na którą świeccy nie mieli prawa wstępu. W VI wieku wybudowano tu pierwszy obiekt sakralny poświęcony córkom Susanoo-no-Mikoto. Budynki chramu Itsukushima Jinja znajdują się w zatoczce. Łączą je ustawione na palach i przykryte dachem kładki. W ten sposób pielgrzymi mogą składać hołd bóstwom bez brukania swoimi stopami świętej ziemi. Korzystne położenie sprawiło, że już w średniowieczu wyspa wykorzystywana była w celach handlowych i wraz z otwarciem targu  powstała tutaj pierwsza osada.
Na wyspie nie chowa się zmarłych, obowiązuje tu nakaz iż osoby, których dni zbliżają się do końca muszą opuścić wyspę.
W głębi zatoki stoi kilkunastometrowa brama torii zbudowana z drzewa kamforowego. Strzeże dostępu do chramu Itsukushima -poświęconego bogini morza.
W 866 roku na wyspę przybył Kukai, mnich, kaligraf, poeta. Kukaia, uważa się za jedną z najważniejszych postaci w historii Japonii i wyznawcy buddyzmu darzą go  czcią i respektem, przypisując mu nadludzkie właściwości. Kukaia, przyciągnęła na wyspę tajemnicza moc tego miejsca. Nie przeszkadzało mu że wyspą władały szintoistyczne bóstwa. Japończycy poradzili sobie z rywalizacją pierwotnych bóstw z postaciami buddyjskiego kanonu -uznając pierwszych za wcielenia buddów. Pojawienie się buddyzmu na wyspie sprawiło, że wyspa straciła swą tajemniczość. Wyznawcy Kukaia postawili na wyspie pierwsze świątynie i starożytne bóstwa musiały ustąpić nieco miejsca konkurentom z Chin i Indii.
     Wyspa Miyajima, to klejnot wybrzeża Sanyo. Obecne zabudowania chramu Itsukushima pochodzą z XVI wieku.
Na wyspie znajduje się wiele miejsc kultu, podobno jest ich około trzydziestu.
Świątynia buddyjska Daisho-in została założona przez buddyjskiego mnicha Kukaia. W listopadzie 2006 roku odwiedził ją Dalai Lama XIV, z powodu 1200 rocznicy jej powstania.
Pięciokondygnacyjna pagoda Goju-no-to zbudowana w 1407 roku. Obok niej jest Senjokaku, czyli "pawilon tysiąca mat tatami" z 1587roku.
Świątynia Itsukushima -słynna świątynia shintoistyczna wzniesiona została w 593 roku. Część pomostu zajmuje najstarsza w Japonii scena teatru no.
Świątynia Daisho-in, to uroczy zespół kryjący zbiór rzeźb buddyjskich. Panuje tu zaskakujący spokój, gdyż świątynia położona jest z dala od nabrzeża gdzie zawsze jest sporo turystów.
Skarbiec -budynek ukończony w 1934 roku, mieści cenną kolekcję darów ofiarowanych w świątyni w ciągu stuleci przez ród Taira i innych patronów.
Torii świątyni Itsukushima, uznana przez Japończyków za jeden z trzech najbardziej malowniczych widoków w kraju, wygląda jakby pływała po wodzie. W XII wieku pan Tairo, który sfinansował budowę świątyni, wzniósł pierwszą torii. Obecna pochodzi z 1875 roku i ma 16 metrów wysokości.



Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna